2019-09-05 11:27:27• hírek • Bede Emőke

Valóban csak a nagynevű laboratóriumokban lehet megbízható eredményeket kapni?

Csütörtökön délelőtt ismét összeült az a prefektúra hatáskörébe tartózó bizottság, melynek feladata, hogy a nyugdíjas klubok által jelzett problémákra megpróbáljanak megoldást találni, illetve tájékoztassák is őket a számukra lényeges újdonságokról. Az „Egyebek” napirendi pont adta lehetőséget kihasználva az egyik bizottsági tag abbeli panaszának adott hangot, hogy a megyénkbeli szakorvosok között többen is akadnak olyanok, akik kifejezetten egy, a laboratóriumok között nagy névnek számító szolgáltatóhoz irányítják a pácienseket. Kérdés: követni kell-e az ajánlatot vagy felkereshetünk saját preferenciáink alapján kisebb laborokat is?

Georgeta Pop, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője kifejtette, nyugodt szívvel lehet más irányba is elindulni, mint amerre a szakorvos küld, hiszen a páciensnek alanyi joga dönteni arról, melyik cég szolgáltatásait szeretné igénybe venni.


Mint korábban már kifejtettük, megyénkben a vérvizsgálatokat végző, akkreditációval is rendelkező laboratóriumok mindegyike magánkézben van. Jelen pillanatban 16 laboratórium áll kapcsolatban a pénztárral, de hogy mennyi pénzt kapnak a CAS-tól, azt egy pontozásos rendszer segítségével döntik el. Minden központot személyesen keresnek fel, majd munkaerő és felszereltség, illetve a szolgáltatás minősége szempontjából pontozzák azokat. A kapott pontszám alapján rangsorolják a laboratóriumokat, majd e listának megfelelően osztják el a rendelkezésre álló pénzkeretet, azaz a "fondot". Azt egyébként, hogy egy-egy megye pénztára mekkora összeget oszthat szét, nem a laborok, hanem a biztosítottak száma alapján határozzák meg. S bár ez a keret 2015 óta 50 százalékot emelkedett, mégis az arra jogosultaknak csak a töredéke élhet az ingyenes véranalízis adta lehetőséggel.



Georgeta Pop elmondta, hozzájuk is eljutnak a vérvizsgálatra várók panaszai a végtelen várakozási sorokról, azonban azt is észrevették, hogy a lakosság előnyben részesít néhány, már hosszú évek óta működő labort, gondolván, hogy azok a legmegbízhatóbbak. Holott azoknak is komoly feltételeknek kell megfelelniük, akik frissen csatlakoznak a „nagyöregek” közé, az akkreditáció csak így nyerhető el. Hozzátette: épp ezek a „városi legendák” teremtik elő a helyzetet, hogy egyes központok a nagyszámú megkeresés miatt már a hónap első három napjában kifogynak, mások pedig még a hónap közepe-vége táján is rendelkeznek pénzkerettel a biztosított páciensek számára.


Mit tehet hát az, akinek vérvizsgálatra van szüksége? Vagy vár még egy hónapot, vagy kifizeti az analízis költségeit. A CAS igazgatónője ugyanakkor azt is tanácsolja, hogy bátran fel lehet keresni a kisebb laboratóriumokat is, nem kell a „nagyobb nevekhez” ragaszkodni.

 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: